Bankrotas – nemokios įmonės būsena, kai įmonei teisme yra iškelta bankroto byla arba kreditoriai įmonėje vykdo bankroto procedūras ne teismo tvarka.
Įmonės nemokumas – įmonės būsena, kai įmonė nevykdo įsipareigojimų (nemoka skolų, neatlieka iš anksto apmokėtų darbų ir kt.) ir pradelsti įmonės įsipareigojimai (skolos, neatlikti darbai ir kt.) viršija pusę į jos balansą įrašyto turto vertės.
Pareiškimą dėl bankroto bylos iškėlimo įmonei pateikti teismui turi teisę tik šie asmenys:
- kreditorius (kreditoriai).
- savininkas (savininkai
- įmonės administracijos vadovas.
- įmonės likvidatorius (kai atliekamas įmonės likvidavimas).
Pareiškimai pateikiami vietovės, kurioje yra įmonės buveinė, apygardos teismui raštu Civilinio proceso kodekso nustatyta tvarka.
Pareiškimą teismui dėl bankroto bylos įmonei iškėlimo galima esant bent vienai iš šių sąlygų:
- įmonė laiku nemoka darbo užmokesčio ir su darbo santykiais susijusių išmokų;
- įmonė laiku nemoka už gautas prekes, atliktus darbus (paslaugas), negrąžina kreditų ir nevykdo kitų sandoriais prisiimtų turtinių įsipareigojimų;
- įmonė laiku nemoka įstatymų nustatytų mokesčių, kitų privalomųjų įmokų ir (arba) priteistų sumų;
- įmonė viešai paskelbė arba kitaip pranešė kreditoriui (kreditoriams), kad negali arba neketina vykdyti įsipareigojimų.
Esant bent vienai iš aukščiau nurodytų sąlygų, kreditoriai apie ketinimą kreiptis į teismą dėl bankroto bylos iškėlimo skolininkui turi pranešti raštu, o šiame pranešime be kita ko turi skolininkui nustatyti ne trumpesnį nei 30 dienų laikotarpį įsipareigojimams įvykdyti.
Bankroto byla iškeliama, jeigu teismas nustatė, kad yra bent viena iš šių sąlygų:
- įmonė yra nemoki arba įmonė vėluoja išmokėti darbuotojui (darbuotojams) darbo užmokestį ir su darbo santykiais susijusias išmokas;
- įmonė viešai paskelbė arba kitaip pranešė kreditoriui (kreditoriams), kad negali arba neketina vykdyti įsipareigojimų.
Kai visos bankroto procedūros yra užbaigtos, teismas priima sprendimą dėl įmonės pabaigos. Šis teismo sprendimas yra pagrindas išregistruoti įmonę iš Juridinių asmenų registro, po ko įmonė nustoja egzistuoti kaip teisės subjektas.